11.5.2016

Tlakomer s Bourdonovou trubicou

Tlakomer s Bourdonovou trubicou tvaru C

Veľmi často sa v deformačných tlakomeroch používa Bourdonova trubica. Máva rôzne nekruhové prierezy (pozri obrázok) a tvary. Jeden koniec trubice je zatavený, na druhý koniec sa privádza meraný tlak. Po privedení tlaku sa trubica zdeformuje a jej uzavretý koniec sa vychýli. Najčastejšie sa táto výchylka mechanicky prenáša na stupnicu tlakomera.

V technickej praxi sa používa niekoľko tvarov Bourdonovej trubice. V manometroch sa najčastejšie využíva trubica v tvare písmena C. Pôsobením tlaku vzniká napätie v jej krajných vláknach. Trubica sa vyrovnáva a zároveň sa jej nekruhový prierez snaží zmeniť na kruhový. Dĺžka trubice sa nezmení, zmení sa však vonkajší polomer R na R’ a vnútorný polomer r na r’.

Treba si uvedomiť, že výchylku uzavretého konca Bourdonovej trubice nespôsobuje silový účinok privedeného tlaku. Príčinou výchylky je deformácia nekruhového prierezu trubice, keď sa tlakomerná kvapalina snaží zaujať čo najväčší objem pri čo najmenšom povrchu trubice. Pri elektrickom snímaní výchylky trubice sa môže dosiahnuť extrémna presnosť. Napríklad trubica vyrobená z kryštálu kremeňa má celkovú chybu 0,005 % z meracieho rozsahu (do 5 MPa). Trubice v tvare plochej špirály, alebo v tvare valcovej špirály majú pri mechanickom prenášaní výchylky podstatne väčšiu citlivosť (oproti trubici tvaru C) vzhľadom na svoju veľkú dĺžku. Sú však citlivé na otrasy a vibrácie, a preto sa umiestňujú do viskóznej kvapaliny, napr. do silikónového oleja alebo do glycerínu.